
Arizona Fabric Reclining Sectional Sofa with Adjustable Headrests
The Arizona Fabric Corner Lounge is designed for modern Australian homes with a low-line, minimalistic profile. It features electric recliner with electric adjustable headrests for personalized comfort. Zero clearance recliner allows placement right against the wall to save space without compromising on relaxation. Enjoy built-in entertainment with the integrated Bluetooth sound system. For added convenience, an optional storage console is available with a wireless charging pad. This corner lounge can be customized with additional armless seats or a chaise on either the left or right side to suit your layout.
The Arizona Lounge is available in multiple configurations to suit your space:
- Corner lounge with chaise configuration to the left or right (optional storage console)
- Corner lounge without chaise (optional storage console)
- Single Seat
- 2 Seater (optional storage console)
- 3 Seater (optional storage console)
Specifications
| Upholstery |
Available in range of High-Quality Fabric & Colors |
| Frame Material | Solid wood |
| Legs | Plastic in black colour |
| Back Cushion Filling | High Density Foam + Polyester Fiber |
| Seat Cushions | High Density Foam + Polyester Fiber |
| Suspension | S-Spring and Polyester Webbing |
| Motion |
Electric recliner with electric adjustable headrests |
| Style | Modern |
| Back Support |
Each lounge is rigorously tested for optimal back and shoulder support, featuring high-density foam and a durable backing frame for lasting comfort. |
| Customisation | Yes |
| Smart Features | Bluetooth sound system and optional storage console with wireless charging pad |
Corner Lounge Dimensions
| Width | 384 cm |
| Depth | 307 cm |
| Height | 77 cm |
3-Seater Dimensions
| Width | 291 cm |
| Depth | 109 cm |
| Height | 77 cm |
2-Seater Dimensions
| Width | 214 cm |
| Depth | 109 cm |
| Height | 77 cm |
Single Seat Dimensions
| Width | 77 cm |
| Depth | 109 cm |
| Height | 77 cm |
NOTE: Actual product colours may differ slightly (10–15%) from what you see on screen due to camera lighting, screen calibration, and image processing.
Original: $1,445.15
-65%$1,445.15
$505.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Arizona Fabric Corner Lounge is designed for modern Australian homes with a low-line, minimalistic profile. It features electric recliner with electric adjustable headrests for personalized comfort. Zero clearance recliner allows placement right against the wall to save space without compromising on relaxation. Enjoy built-in entertainment with the integrated Bluetooth sound system. For added convenience, an optional storage console is available with a wireless charging pad. This corner lounge can be customized with additional armless seats or a chaise on either the left or right side to suit your layout.
The Arizona Lounge is available in multiple configurations to suit your space:
- Corner lounge with chaise configuration to the left or right (optional storage console)
- Corner lounge without chaise (optional storage console)
- Single Seat
- 2 Seater (optional storage console)
- 3 Seater (optional storage console)
Specifications
| Upholstery |
Available in range of High-Quality Fabric & Colors |
| Frame Material | Solid wood |
| Legs | Plastic in black colour |
| Back Cushion Filling | High Density Foam + Polyester Fiber |
| Seat Cushions | High Density Foam + Polyester Fiber |
| Suspension | S-Spring and Polyester Webbing |
| Motion |
Electric recliner with electric adjustable headrests |
| Style | Modern |
| Back Support |
Each lounge is rigorously tested for optimal back and shoulder support, featuring high-density foam and a durable backing frame for lasting comfort. |
| Customisation | Yes |
| Smart Features | Bluetooth sound system and optional storage console with wireless charging pad |
Corner Lounge Dimensions
| Width | 384 cm |
| Depth | 307 cm |
| Height | 77 cm |
3-Seater Dimensions
| Width | 291 cm |
| Depth | 109 cm |
| Height | 77 cm |
2-Seater Dimensions
| Width | 214 cm |
| Depth | 109 cm |
| Height | 77 cm |
Single Seat Dimensions
| Width | 77 cm |
| Depth | 109 cm |
| Height | 77 cm |
NOTE: Actual product colours may differ slightly (10–15%) from what you see on screen due to camera lighting, screen calibration, and image processing.

