
Brixton Ottoman with Wooden Legs – Premium Leather Footstool
Brixton Ottoman is crafted with luxurious leather upholstery that adds a refined look to any space. High-density foam fill ensures plush comfort and lasting support, making it inviting for daily use. Its versatile seat offers flexible functionality; use it as a footrest, extra seating, or a chic accent piece. Ideal for living rooms, bedrooms and studies, Brixton Ottoman is a practical addition that complements a wide range of interiors.
The Brixton Lounge is available in multiple configurations to suit your space:
- Single Seat
- 2 Seater
- 3 Seater
- Ottoman
Specifications
| Upholstery |
Premium leather in a range of colours |
| Frame Material | Solid wood |
| Legs | Wooden |
| Back Cushion Filling | High Density Foam + Polyester Fiber |
| Seat Cushions | High Density Foam + Polyester Fiber |
| Suspension | S-Spring and Polyester Webbing |
| Style | Classic |
| Customisation | No |
Dimensions
| Width | 98 cm |
| Depth | 68 cm |
NOTE: Actual product colours may differ slightly (10–15%) from what you see on screen due to camera lighting, screen calibration, and image processing.
Original: $648.32
-65%$648.32
$226.91Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Brixton Ottoman is crafted with luxurious leather upholstery that adds a refined look to any space. High-density foam fill ensures plush comfort and lasting support, making it inviting for daily use. Its versatile seat offers flexible functionality; use it as a footrest, extra seating, or a chic accent piece. Ideal for living rooms, bedrooms and studies, Brixton Ottoman is a practical addition that complements a wide range of interiors.
The Brixton Lounge is available in multiple configurations to suit your space:
- Single Seat
- 2 Seater
- 3 Seater
- Ottoman
Specifications
| Upholstery |
Premium leather in a range of colours |
| Frame Material | Solid wood |
| Legs | Wooden |
| Back Cushion Filling | High Density Foam + Polyester Fiber |
| Seat Cushions | High Density Foam + Polyester Fiber |
| Suspension | S-Spring and Polyester Webbing |
| Style | Classic |
| Customisation | No |
Dimensions
| Width | 98 cm |
| Depth | 68 cm |
NOTE: Actual product colours may differ slightly (10–15%) from what you see on screen due to camera lighting, screen calibration, and image processing.